



























Slakthusplan 3
Området | Slakthusområdet |
Area | 101 kvm |
Lokaltyp | Kontor |
Vindslokal med bastu och många vinklar
Det här är något för dig som inte söker efter en standardmässig lokal. Vi har snedtak, burspråk, vinklar och vrår. Rimligt är att möblera för ett mötesrum i ena änden och ett arbetsrum för ca 4-6 personer i andra änden. Där emellan ligger pentry, bastu och utrymme för nya tankar. Välkommen!
Omgivning
Slakthusområdet byggdes upp under tidigt 1900-tal och har sedan dess fungerat som ett centrum för livsmedelshantering. Området genomgår idag en större omvandling från industriområde till en urban stadsdel med bostäder, kontor, kultur och nöjen. Skolor, idrottshall, parker och torg kommer även att ge liv och karaktär åt denna levande stadsdel.
Kommunikationer
Tunnelbana och tvärbanan stannar ca 50 m från huset, vid Globens tunnelbanestation. I framtiden ersätts den med Station Slakthusområdet med två helt nya uppgångar, varav den ena i direkt närhet till detta hus. Till Gullmarsplans tunnelbana stora busscentral är det mindre än 10 minuters promenad. Kommer man med bil är det direktaccess till Nynäsvägen, sedan även Södra Länken och E14 norr- och södergående riktning.
Service
Utbudet av restauranger och barer kommer inom de närmsta åren utökas med flera nya handplockade koncept. Under våren 2023 kommer Hus 26, en del av Slakthushallarna, öppna med flera restauranger och barkoncept, bland andra stjärnkrögarna Adam och Albin samt Hosoi. I Slakthusområdet finns även kafferosteriet Stockholm Roast och ett av SATS flaggskepp. Globen Shopping finns på några minuters avstånd och erbjuder mat och dryck, butiker, service samt träning och hälsa.
Parkering
Platser finns i både Globengaraget, Arenagaraget och i Parkören. Gatuparkeringen i området hanteras av Stockholm Parkering.
Läget
Nära till det mesta - prova själv!