
Ateljéns Pizza öppnar i Hus 26 i Slakthusområdet
Ateljéns Pizza öppnar i mars och ska kunna ta emot 120 sittande gäster. Ambitionen är att skapa en ölhallskänsla där alla ska känna sig välkomna – och precis som på Matateljén är den gastronomiska ambitionen hög även om det är en helt annan typ av restaurang.
– Vi siktar såklart på att servera Stockholms bästa pizzor! Alla som varit på Ateljéns Pizza i Enskede kommer att känna igen sig vad gäller mat och dryck. Det blir helt enkelt pizza, bärs och vin – även om Ateljéns Pizza i Slakthusområdet kommer att vara något lite extra, säger Henrik Sauer.
Ateljéns Pizza blir den sjunde och sista aktören som ryms i den etablerade matdestinationen Hus 26 Slakthushallarna, granne med Solen, Bar Montan, Hosoi, Afrika, Stockholm Roast och Matateljén.
– Matateljén var ett välkommet tillskott till Slakthushallarna och vi är väldigt glada att de nu bygger vidare med Ateljéns Pizza. Hela Hus 26 Slakthushallarna blir nu fyllt med fantastiska mat- och dryckesupplevelser. Det är en noga handplockad mix av aktörer som alla har en passion för det de gör och som tillsammans skapar något helt unikt – inte bara i Slakthusområdet utan i hela Stockholm, säger Mattias Roussakoff, Leasing Manager Food & Beverage på Atrium Ljungberg.
Slakthusområdet är en stadsdel i transformation där mat, kultur och upplevelser är i fokus, sida vid sida med nya arbetsplatser och bostäder. I början av nästa år flyttar Universal Music Group sina kontor till Stora Marknadshallen, en av områdets ursprungliga byggnader som just nu renoveras varsamt. Samtidigt pågår byggnation av såväl nya kontors- som bostadshus. Med fler arbetsplatser och boende i området kommer Slakthusområdet bli en allt mer levande plats under dygnets alla timmar.