Gränd öppnar i nya Söderhallarna – ölhantverk och gastronomi i fokus
Genom att handplocka kunniga mikrobryggare och erfarna aktörer skapas ett öl- och matkoncept med internationell prägel. Gränd blir en autentisk smakresa genom världens främsta ölnationer, där respektive nation representeras genom både dryck och gastronomi. Totalt omfattar Gränd nio noga utvalda aktörer som erbjuder variation i både utbud, atmosfär och design.
Namnet knyter an till Tjärhovsgränd, som löper rakt genom Söderhallarna, och till gränden som plats: intim, avskild och med egen karaktär. Här skapas en miljö där temperaturen stiger i takt med att dagen övergår till eftermiddag och kväll, där man möts, upptäcker och tar del av staden på ett nytt sätt. Atmosfären speglar energin från en dold stadsdel, där nya upplevelser väntar runt varje hörn.
– Gränd blir en destination för högklassig mat och dryck i en supercool postmodern ikon mitt på Söder. I kombination med den satsning som Atrium Ljungberg gör i nya Söderhallarna blir Gränd ett unikt komplement, men också en tydlig stand-alone destination och en självklar anledning att besöka Söderhallarna, säger Ricard Constantinou på Space Development Group som står bakom Gränd.
Söderhallarna, en ikonisk byggnad i postmodern stil, genomgår just nu en omfattande renovering. Den numer blåklassade byggnaden har varit både älskad och utskälld. När dörrarna åter öppnas är tanken att man ska känna igen sig, men samtidigt känna att det här är något helt annat än förut.
– Nya Söderhallarna kommer att präglas av handplockade aktörer som alla har ett driv och en passion för mat och dryck, oavsett om det rör mikrobryggt öl eller gastronomiska upplevelser. Gränd kommer att skapa en skön puls rakt genom huset. Det blir som den där hemliga bakgatan som finns i varje storstad, med en alldeles egen atmosfär och karaktär, där man bara vill hänga kvar och gå från ställe till ställe, säger Mattias Roussakoff, Leasing Manager Food & Beverage på Atrium Ljungberg.
Nya Söderhallarna planeras att öppna lagom till julhandeln 2026. Byggnaden kommer fortsatt att inrymma en publik bottenvåning med saluhall, restauranger och barer i ny tappning samt biograf. De övre våningsplanen kommer att inrymma nyrenoverade kontor och huset kompletteras dessutom med påbyggnader med takterrasser.