





























Smedjegatan 6
Området | Sickla |
Area | 535 kvm |
Lokaltyp | Kontor |
Fantastisk utsikt över Sickla
Unik kontorslokal med karaktär och fantastisk utsikt över Sickla. Lokalen om 535 kvm är fördelad på två plan i entresol med en härlig rymd med stora fönsterpartier hela vägen upp till tak. Egen terrass med utgång från lokalen samt även tillgång till en gemensam terrass. Centralt belägen i Sickla med närhet till all tänkbar service men även till fina promenadstråk längs vattnet.
Omgivning
Sickla är en snabbt växande stadsdel och en av södra Stockholms största arbetsplatser. Här finns idag ca 400 företag inom allt från gameing och design till stora industrijättar och innovativa bolag för en hållbar omställning. Här finns också en av Sveriges största handelsplatser, livfulla gatustråk och en attraktiv mix av restauranger, butiker, träning, service och kultur.
I de centrala delarna av Sickla utvecklas nu Wood City, världens största urbana stadsbyggnadsprojekt i trä. Projektet i Sickla omfattar 25 urbana stadskvarter med en blandning av 7000 nya arbetsplatser och 2000 nya bostäder, där restauranger och butiker ska ge liv åt gatustråken. Wood City markerar en ny era för hållbar arkitektur och stadsutveckling och blir ett internationellt skyltfönster för hållbart byggande.
Kommunikationer
Tvärbanan: 10 min till Gullmarsplan
Buss 6 min till Slussen
Cykel: 10 min till Slussen
Bil: Direktaccess till Södra länken och Värmdöleden
Saltsjöbanan: 5 min till Slussens nya terminal (trafikstart 2027)
Nya tunnelbanan: 7 min till T-Centralen (trafikstart 2030)
Service
Stort utbud av restauranger och caféer, bland annat Urban Deli, Brisket & friends, Chef Ljungstedt, Erssons Sickla Saluhall, Bastard Burgers, Friends Corner, Robin Delselius Bageri, Holy Kebab, Kennys Gelato och många fler.
I köpkvarteret finns ett av Stockholmsområdets största butiks- och serviceutbud.
Flera gym, Klätterverket, padelbanor, fotbollscenter och direkt närhet till Nackareservatet, Sickla sjö och Hammarbybacken.
Clarion Collection Hotel Tapetfabriken med 240 rum, restaurang, bar och konferens.
Curanten, ett helt hus dedikerat åt hälsa och välmående med läkare, tandläkare, naprapater, sjukgymnaster, MVC och BVC.
I Dieselverkstaden finns ett stort kulturutbud med bland annat biograf, bibliotek, konsthall, kulturverkstäder och teaterscener.
Atrium Ljungberg har både lokal förvaltning och sitt huvudkontor i Sickla.
Parkering
I Sickla finns det 3000 parkeringsplatser varav 480 st laddplatser i varm- och kallgarage samt markparkering.
Läget
Nära till det mesta - prova själv!